close
تبلیغات
درباره جهانگردی
close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
کسب درآمد اینترنتی
loading...
YourAds Here YourAds Here

درباره جهانگردی

بازدید : 1
سه شنبه 7 خرداد 1398 زمان : 14:20

بازدید : 1
سه شنبه 7 خرداد 1398 زمان : 14:08

بازدید : 2
چهارشنبه 1 خرداد 1398 زمان : 14:05

بهترین هتل های شهر اصفهان

بهترین هتل های شهر اصفهان

هتل عباسی اصفهان

بهترین هتل های شهر اصفهان

یکی از هتل های پنج ستاره شهر اصفهان، هتل عباسی می باشد. این هتل، در خیابان چهارباغ عباسی اصفهان قرار دارد و در سال 1106 هجری قمری به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده است. هتل عباسی، تنها هتل پنج ستاره اصفهان می باشد که سبک معماری آن به اوایل قرن هجده بر می گردد.

هتل سنتی اصفهان

این مجموعه اقامتی، یکی از بناهای تاریخی به جای مانده از دوران صفوی با قدمت چهارصد سال می باشد که دارای امکانات داخلی مدرنی از جمله سیستم سرمایش و گرمایش اسپیلت، دستگاه نمایش دی وی دی، چای ساز برقی، تور اصفهان تیر 98 مینی بار کامل، اینترنت وایرلس و آرشیو فیلم است.

هتل ستاره اصفهان

یکی از معروف ترین هتل های 3 ستاره اصفهان، هتل ستاره می باشد که از امکاناتی از جمله رستوران، پارکینگ و اینترنت رایگان و ... برخوردار است.

هتل سفیر اصفهان

هتل سفیر اصفهان در خیابان اصلی شهر اصفهان واقع شده است. هم چنین هتل سفیر در موقعیت خوبی قرار دارد و به بازار سنتی هنر و مجموعه عباسی، خیابان چهار باغ، میدان نقش جهان و عمده ترین نقاط توریستی و تاریخی شهر از جمله بنای زیبای مدرسه چهار باغ نزدیک است.

هتل سپاهان اصفهان

بهترین هتل های شهر اصفهان

هتل 3 ستاره سپاهان در مرکز شهر واقع شده است. این هتل فاصله کمی با میدان امام رودخانه ی زاینده رود و تعداد دیگری از آثار تاریخی مرکزی شهر دارد. هتل سپاهان دارای امکانات رفاهی از جمله رستوران و کافی شاپ در طبقه چهارم تور اصفهان مرداد 98، تریا، پارکینگ اختصاصی، سونا و جکوزی می باشد.

خانه تاریخی کیانپور

خانه تاریخی کیانپور به دوره قاجار بر می گردد. این مکان، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این خانه تاریخی، بعد از بازسازی هایی که انجام شد؛ در سال 1393 به یک هتل سنتی تبدیل گردید.

هتل پارسیان عالی قاپو

بهترین هتل های شهر اصفهان

هتل چهار ستاره و مجلل عالی قاپو در مرکز شهر قرار دارد. این هتل با معماری سنتی اش، مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است. هم چنین این هتل، فاصله کمی با مکان های توریستی و تاریخی شهر از جمله سی و سه پل، پل خواجو و مجموعه میدان نقش جهان و کاخ های سنتی دارد.

هتل پارک اصفهان

یکی از هتل های معروف شهر، هتل پارک می باشد که رو به روی سی و سه پل اصفهان واقع شده است. این هتل 2 ستاره، دارای 35 اتاق راحت و تمیز می باشد که علاوه بر قیمت مناسب از موقعیت خوبی نیز برخوردار است.

عمارت بخردی

عمارت بخردی، یکی از قدیمی ترین اقامتگاه ها در ایران به شمار می رود که در میان باغ هایی پر از میوه و گل های وحشی واقع شده و از 5 سال پیش توسط مرتضی بخردی طراح، در دست بازسازی است. پنجره هایی با شیشه های رنگارنگ و مبلمانی از جنس چوب چنار، جلوه زیبایی به این خانه بخشیده است.

هتل شیخ بهایی اصفهان

هتل شیخ بهایی در نزدیکی خیابان زیبا و تاریخی چهار باغ عباسی واقع شده است. هم چنین تور اصفهان شهریور 98 این هتل با مکان های تاریخی شهر اصفهان از جمله میدان نقش جهان، مسجد امام، کاخ چهل سـتون، سی و سه پل و پل خواجـو فاصله کمی دارد.

هتل مدرس اصفهان

هتل سه ستاره مدرس اصفهان در خیابان توحید قرار دارد. این هتل به دلیل اینکه به مراکز اداری، پزشکی و درب دانشگاه بسیار نزدیک می باشد، مورد توجه دانشجوها و گروه های تجاری قرار گرفته است. هتل مدرس اصفهان یکی از بهترین اقامتگاه های شهر اصفهان محسوب می شود که از لحاظ موقعیت محلی، در بهترین منطقه شهر اصفهان واقع شده است.

هتل آزادی اصفهان

هتل 3 ستاره آزادی در مرکز شهر اصفهان قرار دارد و دارای چشم انداز عالی از شهر می باشد. هم چنین این هتل امکانات رفاهی خوبی را به مسافران ارایه می دهد.

هتل آسمان اصفهان

بهترین هتل های شهر اصفهان

هتل آسمان، از امکانات رفاهی و تفریحی فوق العاده ای برخوردار است. این هتل سیزده طبقه، دارای 100 اتاق راحت و تمیز می باشد که به سبک معماری روز اروپایی طراحی شده اند.

هتل زهره اصفهان

هتل زهره، در مرکز شهر واقع شده و فاصله کمی با آثار باستانی و رودخانه زیبای زاینده رود دارد. از امکانات این هتل می توان به اتاق ها و سوئیت های مجلل، رستوران ونوس، کافی شاپ خورشید، رستوران سنتی آریانا، روم سرویس 24 ساعته و ... اشاره کرد.

هتل پارت اصفهان

بهترین هتل های شهر اصفهان

هتل پارت در مرکز شهر و در نزدیکی سی وسه پل قرار دارد. این هتل دارای 43 اتاق شیک و تمیز می باشد و به دلیل امکانات ویژه ای که دارد، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

تور کیش

تور مشهد

تور کیش

بازدید : 1
چهارشنبه 1 خرداد 1398 زمان : 13:59

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع نایین

مسجد جامع نایین یا همان مسجد علویان از بناهای به یادگار مانده از صدر اسلام در ایران است. این مسجد همچون مسجد جامع نیریز و همچنین تاریخانه دامغان از طاق های هلالی شکلی ساخته شده است که بعد ها در اثر مرمت بنا به طاق های بلند جناغی بدل شد. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد این آثار تاریخی بیشتر بدانیم.

تزیینات این مسجد، ما را به یاد سنت های گذشته در ایران می اندازد. ویژگی منحصر بفرد مسجد جامع نایین در درجه اول به خاطر منبر آن و درب سراسر پوشیده از هنر منبت است؛ کتیبه ی منبر به تاریخ ۷۱۱ هجری و به خط نسخ نگارش شده که در آن نقوش شاخ و برگ کنده کاری شده است. نقوش این کتیبه گواه آن است که منبر در قرن هشتم هجری به بنا افزوده شده است. بر اساس این کتیبه، منبر را شخصی به نام جمال الدین ملک التجار وقف کرده است. مسجد نایین از تاریخ احداث تا کنون چندین بار مرمت شده که بر اساس اسناد به جای مانده یک بار آن در سال ۸۷۴ است که تاریخ آن در کتیبه ی چوبی درب مسجد دیده می شود.

جهت رزرو تور اصفهان به سایت آژانس مسافرتی چهارفصل به نشانی chaharfasl . net مراجعه نمایید.

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

اصفهان: مسجد جامع

عظمت و اقتدار معماری سلجوقی را بی شک باید در مسجد جامع اصفهان که نمونه ای است از زیباترین، استوارترین، عظیم ترین و باشکوه ترین مسجد میان مساجد جهان، جستجو کرد. با وجود اینکه مسجد جامع اصفهان در طول پانزده قرن تکامل یافته، اما مهم ترین دوره ی ساخت این، مربوط به دوره سلجوقی است.

مسجد در حوزه قدیمی شهر اصفهان واقع شده است. در صدر اسلام در ایران ابتدا مسجدی با حیاطی مرکزی و ستون هایی از جنس چوب به جای آن وجود داشته است که از ان چیزی باقی نمانده است. بر اساس تور اصفهان اسناد تاریخی و دست نوشته های ناصر خسرو، مشخصات آن بسیار ساده و با حیاطی بسیار بزرگ با رواقهای فراوان بوده است، که در گذر زمان به سبب آتش سوزی و جنگ خراب شده است.

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان دارای نقشه چهار ایوانی است که مجموعه امروزی آن به شرح زیر است:

 • شبستان مسجد با ستون های مدور و دارای گچبری هایی بی نظیر است. قدمت این بخش از مسجد به دوره دیلمیان باز می گردد.
 • گنبد و چهل ستون اطراف آن منسوب به وزیر وقت خواجه نظام الملک است و در ایوان جنوبی مجموعه مسجد قرار دارد که در سال های ۴۹۵-۴۸۵ هجری احداث شده است.
 • گنبد معروف به گنبد خاکی در حوزه شمالی حیاط مرکزی مسجد و در ۴۸۱ هجری بنا شده است. مورخان ساخت این گنبد و شبستان آن را به وزیر عصر سلجوقی یعنی تاج الملک نسبت می دهند. از منظر شکوه و عظمت، گنبد شمالی و شبستان آن جز اصلی ترین بخش های ساختمانی مسجد محسوب می شود. گنبد شمالی همانند گنبد جنوبی بر سه گوش هایی که از تبدیل چهارگوش به دایره بنا شده، ساخته شده است.

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

 • ایوان معروف به صفه شاگرد که در دوره سلجوقیان ساخته شده، در قرن هشت و یازده هجری همزمان با عصر ایلخانان و صفویان تزییناتی به آن اضافه می شود.
 • صفه معروف به صاحب، مربوط به عصر سلجوقیان که تزیینات آن و منارهایش در عصر قراقویونلو و زمان صفویان به آن اضافه می شود.
 • ایوان غربی به نام صفه استاد در دوره سلجوقیان ساخته شده و در عصر صفویان با کاشی های هفت رنگ تزیین شد.
 • صفه عبدالعزیز در دوره آل مظفر تکامل می یابد و ایوان تور اصفهان تابستان 98 شمالی به نام صفه درویش در دوره سلجوقیان ساخته می شود و در زمان صفویان تزییناتی به آن اضافه می شود.
 • مسجد و محراب معروف اولجایتو در سال ۷۱۰ هجری به ساختمان بناهای مسجد اضافه شد.
 • بناهای عهد شاه عباس شامل مجموعه وسط حیاط مسجد و حوض است.

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان دارای چندین درب ورودی است که قدیمی ترین سردر آن به تاریخ ۵۱۵ هجری است. در تمامی بخش های مسجد تزیینات آجری، گچی و همچنین کاشی کاری دیده می شود که هرکدام ویژگی منحصر بفردی دارد. همچنین در این بنا تقریبا سی کتیبه به چشم می خورد که هنوز چندین کتیبه مورد بررسی قرار نگرفته است.

معماران و بناهایی که در کتیبه های مسجد نامشان ذکر شده است، اسامی عزیز التقى الحافظ، ابراهیم بن استاد اسماعیل بنای اصفهانی، فخرى بن عبدالوهاب شیرازی و شمس بن تاج به چشم می خورد.

آشنایی با مسجد جامع نایین و مسجد جامع اصفهان

تور مشهد

تور کیش

تور مشهد

بازدید : 1
چهارشنبه 1 خرداد 1398 زمان : 13:52

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

قوم سلجوقی از تبار ترک ها بودند که به هدف دستیابی به سرزمین های حاصلخیز از ماوراء النهر به ایران کوچ کردند و طی مدت زمان کوتاهی توانستند بر ایران و بر آسیای صغیر چیره شوند. در اینجا به بررسی دو مسجد مهم این دوره در استان اصفهان می پردازیم. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد این آثار تاریخی بیشتر بدانیم.

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

برسیان: مسجد جامع

مسجد برسیان که به مسجد پارسیان هم معروف است از بناهای ارزشمند استان اصفهان محسوب می شود که در فاصله ۴۲ کیلومتری از شرق اصفهان واقع شده است. قدمت این بنا به زمان ملکشاه سلجوقی باز می گردد که در دوره های بعدی مرمت شد. معماری مسجد برسیان را با گنبد تاج الملک مسجد جامع اصفهان و مسجد جامعقزوین از حیث همزمانی ساخت مقایسه می کنند. بر اساس کتیبه گچ بری مسجد، محراب بی نظیر آن در سال ۴۹۸ هجری و مناره رزرو تور اصفهان آجری مسجد در سال ۴۹۱ هجری احداث گردیده.

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

محراب مسجد با گچ بری و آجرکاری برجسته حکاکی شده و کتیبه آن به خط کوفی است. عبارت روی کتیبه با جمله زیر حکاکی شده است: بسم الله الرحمن الرحیم. إنما يعمر مساجد الله من امن بالله و اليوم الأخر و أقام الصلوة و آئی الركوة ولم يخش إلا الله عن اؤلئك أن يكونوا من المهتدين. في شهر مبارک رمضان سنة ثمان و تسعین و اربعمائه .

کتیبه داخلی مسجد، در زیر گنبد آن قرار دارد و به خط کوفی و با آجر نگارش یافته که در برگیرنده سورة فتح است. مناره این مسجد با ۳۵ متر ارتفاع دارای تزیین آجری بر روی بدنه آن است. کلاهک مناره به صورت مجزا با آجر برجسته تزیین شده و کتیبه ای به خط کوفی و با آجر بر روی آن حک شده که شامل سال ساخت مناره است. این کتیبه حاوی آیه ۷۷ سوره حج است: و از گعوا و اسجدوا و اعبدوا ربكم و افعلو الخير لعلكم تفلحون. سنة احدی و تسعین و اربعمائه. آفر تور اصفهان

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

این مسجد در دوره صفویان مرمت و بخش هایی نیز به آن اضافه شد که از میان آن، مهم ترین مرمت مربوط به تزیینات کاشی کاری دیواره ها به صورت معرق کاری است.

کاشان: مسجد جامع

این مسجد از قدیمی ترین بناهای ساخته شده در شهر کاشان و در دوره اسلامی به حساب می آید. محل قرارگیری مسجد در نزدیکی بارو و حصار عصر سلجوقیان و در بخش شرقی بازار کاشان است. پژوهش هایی که در سال های اخیر انجام شده، مؤکد این نکته است که بنای اولیه مسجد در دوره خوارزمشاهیان احداث شده است. این مسجد در سال ۸۹۸ هجری در محدوده میدان سنگفرش شده ی کاشان و همزمان با حکومت قراقویونلوها، مرمت شد. قیمت تور اصفهان

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

همچنین ذکر این نکته ضروری است که تنها اثر بازمانده از مسجد که متعلق به دوره خوارزمشاهیان است، محراب آن است که در سال ۱۲۳ هجری ساخته شده که ساخت آن منسوب به حسن بن عربشاه است. این محراب زیبا و باشکوه در سال ۱۳۰۷ هجری از کشور ایران خارج شد و هم اکنون در موزه شهر برلین نگهداری می شود. مجموعه این مسجد به صورت اجتماعی از خانقاه، کاروانسرا، بیمارستان و مدرسه احداث شده بود. بازار اصلی شهر کاشان در بخش شمالی این مسجد واقع است.

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

معماری مسجد میدان به سبک آن دوره به شکل چهار ایوانی احداث شده است؛ همچنین سردر آن در سال ۱۲۴۳ هجری به دستور حاکم وقت تزیین شد. تزیینات این سردر شامل: گچ بری و مقرنس کاری است. کتیبه گچ بری این مسجد به خط رقاع برجسته نوشته شده و بر زمینه ای لاجوردی رنگ به صورت حکاکی در آمده است. این کتیبه از شاهکارهای هنری کتیبه نگاری مساجد ایران به شمار می رود.

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

هندسه شبستان مسجد به شکل مربع است که توسط فیل پوش ها به شکل منطقه انتقالی به هشت ضلعی و شانزده ضلعی تبدیل و به موجب آن گنبد بر فراز آن برپا شده است. تزئینات دیوارهای شبستان از کاشی های هفت رنگ است. در بخش جنوبی شبستان مسجد، محراب و منبر تزئین شده از کاشی قرار دارد که شامل کاشی های شش ضلعی به رنگ آبی روشن که به صورت یک نوار باریک از مثلث گرداگرد محراب می چرخند.

از زیبایی های بی نظیر مسجد، منبر آن محسوب می شود که به کاشی کاری معرق مزین شده است. کتیبه ای روی آن کار شده که به خط رقاع نوشته شده است:

" في ايام دولة السلطان الاعظم و الخاقان الافخم الاكرم غیاث الدنيا و الدين سلطان ابوسعید کورگان خلدالله ملکه و سلطانه" .

از خصوصیات ویژه این مسجد، سنگ نوشته های فراوانی است که بر روی دیوارهای ایوان میانی و جلو خان مسجد به جای مانده است. این سنگ نوشته ها متعلق به قرن هشتم تا سیزدهم هجری است و شامل احکام و فرامین دیوانی و قانون های اجتماعی است.

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

این فرامین به خط نستعلیق حکاکی شده و برخی از آنها به شرح زیر است:

 1. فرمان به خط ثلث با تاریخ ۸۹۹ هجری مربوط به فروش عادلانه اجناس و مواد غذایی.

۲. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۹۲۲ هنجری مربوط به رعایت حال کشاورزان از شاه طهماسب.

 1. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۹۴۴ هجری مربوط به منع و ترک اعمال نامشروع از شاه طهماسب.

۴. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۹۷۹ هجری مربوط به توسعه کشاورزی؛

۵. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۹۸۱ هجری مربوط به رفع ظلم و ستم؛

6. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۹۹۱ هجری مربوط به لغو دریافت دلالی؛

۷. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۱۰۰۲ هجری مربوط به حقوق تدفین اموات؛

۸. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۱۰۲۲ هجری مربوط به معافیت مالیات در ماه رمضان؛

۹. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۱۰۴۷ هجری مربوط به جلوگیری مواد خلاف قانون از طرف شاه صفی؛

۱۰. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۱۱۰۹ هجری مربوط به منع قماربازی و استعمال مواد مخدر؛

۱۱. فرمان به خط نستعلیق با تاریخ ۱۱۴۳ هجری مربوط به لزوم امحاء آثار بدعت.

آشنایی با مساجد جامع استان اصفهان در دوره سلجوقی

از جمله هنرمندانی که در مسجد میدان کاشان، کتیبه نگاری مسجد را بر عهده داشتند، می توان از استاد خواجه حیدر کاشی تراش نام برد.

مسجد جامع میدان شهر کاشان، از نظر معماری حائز اهمیت فراوان است. بسیار مهم است تا این مسجد و مجموعه ساختمان های پیرامون آن مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرد.

تور کیش

تور مشهد

تور کیش

بازدید : 1
چهارشنبه 1 خرداد 1398 زمان : 13:46

معروف ترین رستوران اصفهان

معروف ترین رستوران اصفهان

رستوران شب نشین

معروف ترین رستوران اصفهان

یکی از معروف ترین رستوران های شهر اصفهان، رستوران شب نشین نام دارد. منوی این رستوران شامل انواع غذاهای خوشمزه می باشد. پیشنهاد می کنیم در سفر خود به اصفهان، حتما به این رستوران سری بزنید. اگر به دنبال غذای خوب در فضایی زیبا هستید، این رستوران بهترین انتخاب می باشد.

رستوران شهرزاد

یکی از رستورانهای لوکس و قدیمی اصفهان، رستوران شهرزاد می باشد. در این رستوران، انواع غذاهای ایرانی و فرنگی سرو می شود. این رستوران، با معماری زیبا و آئینه کاری های سنتی، در بین اصفهانی ها و گردشگران بسیار محبوب می باشد.

رستوران هرمس

یکی از بهترین رستورانهای ایتالیایی در تور اصفهان تیر 98، رستوران هرمس نام دارد. شما در این رستوران، می توانید خوشمزه ترین استیک ها را میل کنید. هم چنین فضای زیبای این رستوران، لذت غذا خوردن را دو چندان می کند.

رستوران گردان هتل آسمان

منوی رستوران گردان هتل آسمان، شامل انواع غذا های ایرانی و فرنگی می باشد. شما در این رستوران فوق العاده، علاوه بر صرف یک غذای خوشمزه، می توانید از تماشای نمای قشنگ زاینده رود لذت ببرید.

رستوران خوان گستر

یکی از معروفترین و شیک ترین رستوران های اصفهان، خوان گستر می باشد. غذاهای رستوران خوان گستر، از کیفیت بالایی برخوردار هستند. هم چنین غذاهای این رستوران، هر سلیقه ای را تحت تاثیر قرار میدهد.

بریانی اعظم

معروف ترین رستوران اصفهان

یکی از غذاهای معروف این شهر، بریانی نام دارد. برای خوردن یک بریانی خوشمزه، پیشنهاد می کنیم به رستوران بریانی اعظم بروید. این رستوران بسیار پرطرفدار است و به همین دلیل همیشه شلوغ می باشد. ممکن است برای سفارش غذا، تور اصفهان مرداد 98 مجبور باشید مدتی منتظر بمانید.

درباره رستوران جم نشین

یکی از رستوران های معروف شهر، رستوران جم نشین نام دارد. این رستوران، با ایجاد فضایی دنج و آرام، لذت غذا خوردن را دو چندان کرده است.

رستوران باستانی

معروف ترین رستوران اصفهان

یکی از رستوران های سنتی شهر، رستوران باستانی نام دارد. منوی این رستوران، شامل انواع غذاهای سنتی، دریائی، خورش ها و خوراکها می باشد. این رستوران سنتی، فضای داخلی بسیار زیبایی دارد و برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی بسیار مناسب است.

رستوران زاگرس

یکی از محبوب ترین رستوران های شهر، رستوران زاگرس می باشد. این رستوران در بالای یک کوه قرار دارد و دارای چشم انداز زیبایی از شهر است. این رستوران علاوه بر ناهار و شام، صبحانه و عصرانه هم سرو می کند. در سفر خود به اصفهان، لذت غذا خوردن در محیطی دلنشین را از دست ندهید.

رستوران طهران

معروف ترین رستوران اصفهان

این رستوران با داشتن فضاهای سنتی، کلاسیک و VIP باعث جلب سلیقه های مختلف شده است. از خدمات این رستوران می توان به سرو غذاهای ایرانی، فرنگی و سنتی، نوشیدنی های طبیعی، تنقلات، میوه های تازه فصل، 25 نوع سالاد تمام سلف سرویس، ترشیجات، انواع دسر، کافی شاپ، باربیکیو، wi-fi،x box 360 و ... اشاره کرد. تور اصفهان شهریور 98

رستوران ایتالیایی زاوا

رستوران ایتالیایی زاوا، یکی از رستوران های معروف اصفهان می باشد. منوی این رستوران، شامل انواع غذاهای ایتالیایی است. اگر به این رستوران رفتید، حتما از خوردن لازانیا و پاستای بی نظیر آن غافل نشوید.

رستوران خوانسالار

یکی از با سابقه ترین و جالب ترین رستورانهای ایران، خوان سالار می باشد. شما می توانید بهترین کباب ها و ته چین ها را در این رستوران نوش جان کنید. این رستوران با فضایی سنتی و آرام، برای دورهمی های خانواده بسیار مناسب است.

رستوران خوان گستر

منوی رستوران خوان گستر شامل انواع غذاهای ایرانی و بین المللی می باشد. این رستوران، به دلیل محیطی آرام و دلنشین و کیفیت بالا غذا به یکی از محبوب ترین رستوران های اصفهان تبدیل شده است.

رستوران سنتی آشتی

رستوران سنتی آشتی، یکی از معروف ترین رستوران اصفهان می باشد. در سفر خود به اصفهان، لذت غذا خوردن در محیط فوق العاده را از دست ندهید.

رستوران آراخوان

یکی از رستوران های سنتی شهر، رستوران آراخون است. این رستوران سنتی، به دلیل غذاهای خوشمره و با کیفیت، بسیار محبوب می باشد. با اینکه غذاهای این رستوران گران هستند ولی ارزش یک بار امتحان کردن را دارند.

رستوران ایتالیایی نیوشا

رستوران ایتالیایی نیوشا، انواع غذاهای ایرانی و فرنگی را سرو میکند. این رستوران، علاوه بر غذاهای خوشمزه، سرویس دهی خیلی خوبی هم دارد. توجه داشته باشید که سیگار کشیدن در این رستوران ممنوع است.

رستوران پارتاک

معروف ترین رستوران اصفهان

منوی این رستوران، شامل انواع غذاهای ایرانی و فرنگی می باشد. خوشمزه ترین انواع فست فود ها را در این رستوران نوش جان کنید. هم چنین سیگار کشیدن در فصای این رستوران ممنوع است.

تور مشهد

تور کیش

تور مشهد

بازدید : 1
چهارشنبه 1 خرداد 1398 زمان : 13:40

آشنایی با بناهای تاریخی استان اصفهان در دوره ایلخانی

آشنایی با بناهای تاریخی استان اصفهان در دوره ایلخانی

اصفهان: مدرسه امامی

از بناهای دیگر شهر اصفهان، مدرسه امامی است که بر اساس کتیبه سردر بنا که به خط کوفی است در سال ۷۲۵ هجری بنا گردیده است. مدرسه امامی همچون دیگر مدارس معماری سنتی ایران با نقشه چهار ایوانی احداث شده است. مدرسه امامی با دارا بودن تزیینات کاشی کاری و ایوان هایی پوشیده از طاق نماهایی از جنس کاشی های معرق و کاشی هایی هفت رنگ از جمله بناهای زیبای اصفهان محسوب می شود. کتیبه های چهار ایوان به خط معقلی است که بر زیبایی مدرسه افزوده است. هندسه خطوط در کتیبه ها بدین صورت است که در داخل مربع بر زمینه لاجوردی نگارش شده که با خط سفید نوشته شده اند. این کتیبه ها شامل سوره هایی از قرآن، نام پادشاهان زمان، اسامی اصحاب پیامبر اسلام، احادیث و روایت هایی از علمای دینی است. نمونه ی این نوشته ها مانند: " الدنيا داحة و ترکها راحة" و "لااله الاالله - الله ربی تور لحظه آخری اصفهان"؛ و همانند عمده بناهای دوره اسلامی اسامی الله، محمد و على در کتیبه ها و تزئینات تکرار شده است. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد آثار تاریخی اصفهاندر دوره ایلخانی بیشتر بدانیم.

آشنایی با بناهای تاریخی استان اصفهان در دوره ایلخانی

بر اساس نوشته ویلبر از سیاحان آن زمان، زیباترین بخش این مدرسه، در بازدید از این بنا، محراب آن ذکر شده که با کاشی هفت رنگ پوشیده شده است. این محراب کاشی کاری شده امروز در ایران نیست و در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود. نام های دیگر مدرسه امامی، امامیه و مدرسه بابا قاسم ذکر شده است. نام بابا قاسم از نام یکی از دراویش معروف اصفهان وام گرفته شده است. می گویند این مدرسه برای بابا قاسم توسط یکی از شاگردان او در سال ۷۲۵ هجری ساخته می شود تا در آن به تدریس بپردازد.

آشنایی با بناهای تاریخی استان اصفهان در دوره ایلخانی

اصفهان: مسجد اشترجان

مسجد زیبای اشترجان در نزدیکی شهر اصفهان و در روستایی به همان نام قرار دارد. این مسجد در نزدیکی امامزاده ربیعه خاتون قرار گرفته و در عصر ایلخانی ساخته شده است. معماری مسجد اشترجان به صورت دو ایوانی است که در سال ۷۰۵ هجری احداث شده است و شامل سردر ورودی، میانسرا، مناره و شبستان گنبد دار است. معماری پوسته ی گنبدهای این مسجد به صورت دو پوش پیوسته است. سردر ورودی مسجد مرتفع و عظیم، با عرض کم و با ویژگی خاص زمان ایلخانی یعنی سرشار از تزیین آجرکاری، مقرنس و کاشی است و همانند مجموعه نطنز و ورامین عظیم و باشکوه احداث شده است. با وجود اینکه در سالهای اخیر بخش های بالای منار مسجد فرو ریخته است ولی اساس به جای مانده حاکی از این است که در زمان رونق خود، دارای تزیینات زیبای کاشی کاری و آجرکاری و دارای کتیبه هایی نوشته شده به خط کوفی بوده است. بر روی کتیبه اصلی که بر سردر مسجد احداث شده است بر روی زمینه ای به رنگ لاجوردی و به خط ثلث فیروزه ای رنگ، متن زیر نوشته شده است:

جهت رزرو تور اصفهان به سایت آژانس چهارفصل به آدرس chaharfasl . net مراجعه نمایید.

آشنایی با بناهای تاریخی استان اصفهان در دوره ایلخانی

"امر ببناء هذا المسجد المبارك الصاحب الاعظم ملک الوزراء في العالم فخرالدنیا والدین محمد بن محمد بن على اشترجانی." نرخ تور اصفهان

در های مسجد یکی در طرف مشرق و دیگری در طرف شمالی آن قرار دارد. کتیبه واقع بر سر در شرقی مسجد به خط ثلث نگارش یافته که دارای گچ بری است و شامل آیه ۱۸ سوره «جن» است. اطراف محراب مسجد دارای گچبری های متعدد به خط کوفی است که آن را بدل به زیباترین بخش مسجد کرده است. آیاتی از سوره دهر، آل عمران و بقره روی آن کتابت شده است.

احداث این مسجد به اشترجانی که از امرای حکومت ایلخانی بوده، منسوب شده است. بر اساس کتیبه های روی سردر، کاشیکاری های مسجد بر عهده استاد احمد و حاجی محمد قطاع تبریزی بوده است.

مسجد اشترجان در زمان تیموریان و صفویان بارها به دست معماران و استادکاران مرمت شده است.

آشنایی با بناهای تاریخی استان اصفهان در دوره ایلخانی

تور کیش

تور مشهد

تور کیش

بازدید : 1
چهارشنبه 1 خرداد 1398 زمان : 13:33

منابع طبیعی و محصولات اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

منابع طبیعی و محصولات اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

اسپاهان شهر بسیار کهن و بسیار بزرگی است که در جلگه وسیعی ساخته شده و از هر سو به کوه منتهی می شود. نام درست آن سپاهان، یعنی جایگاه سپاهیان بوده است، از این رو به این نام خوانده شده است. شاهان ایران بیشتر سربازان خود را در آنجا گرد می آوردند، در آغاز از چهار روستای: شیران، کسک، جویبار و دشت که بوسیله طهورث و جمشید ساخته شده تشکیل گردیده است. کیقباد آن را پایتخت خود قرار داده و از همه جا نیرو و نفوس به آنجا آورده است، گروه زیادی یهودی هم، در زمان سلطنت بخت النصر، در محلهای جایگزین شده اند که آن را یهودیه یا یهودی نشین می نامند رزرو تور اصفهان. حسن رکن الدوله، پسر بویه دیلمی، دور آن دیوار جنگی به درازای ۲۲ میل ساخت و ۱۲ دروازده بر آن استوار کرد. این شهر ۱۲ محله دارد که هر یک شهری به شمار می رود.

منابع طبیعی و محصولات اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

خانه ها را از خشت و گل ساخته اند، زیرا چوب و سنگ در اسپاهان کم است. بیشتر بناها، طاقدار است. جلو هر یک ایرانی ساخته شده است. دیوارها سفید و آئینه کاری است. طاقها، طلاکاری شده و با رنگ آبی آسمانی رنگ آمیزی شده است. در بیشتر خانه ها، حوضخانه فواره دارد، ساخته اند که هم برای نیاز و هم برای خوشگذرانی است. و در هر خانه یک حلقه چاه و منبع آبی استوار کرده اند. آفر تور اصفهان

منابع طبیعی و محصولات اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

زاینده رود

گرچه زمین اسپاهان خیلی خشک است. اما در همه جای آن در ژرفای کم، به آب می رسند، که شورمزه، گچی، و سنگی است. ولی بر آب زاینده رود برتری دارد. در ازای این رودخانه ۱۵۰ کیلومتر است و سرچشمه آن در نزدیکیهای جوی سرد در زردکوه لرستان است. پس از اینکه از رودبار گذشت، به فیروزان می رسد و در بین اصفهان و جلفا، از زیر یک پل سنگی به نام سی و سه پل می گذرد و در پایان، در مرداب گاوخونی، در بخش رودشتن، فرو می رود. اگر به این رودخانه نام زاینده رود داده اند. به سبب زایش این رود، در مسیر جریان است. طول راه، شاخه های بسیار از این رودخانه برای آبیاری جدا می کنند و در تابستان ها از آب آن به اندازه ای گرفته می شود که دیگر چیزی نمی ماند و بی آنکه پاها خیس شود، می توان از آن گذشت. در زمستان ها آب فراوان است و سبب حاصلخیزی می شود. از این رو، به زاینده رود نام رودخانه زر، هم داده اند. قیمت تور اصفهان

منابع طبیعی و محصولات اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

میوه و سبزی در اصفهان

چه در اصفهان و چه در جلفا که شهر کوچک ارمنی نشین کنار آن است. باغچه ها و باغ های بی شماری دیده می شود و تمام سبزیجات سال که در اروپا یافت می شود، از آن جاها به دست می آورند. یک گونه هلو در این شهر یافت می شود که بسیار درشت تر و لطیف تر و شیرین تر از جاهای دیگر است. و نیز گونه های خربزه آن در زمانهای متفاوت به دست می آیند که هرگاه یکی تمام شود. دیگری به بازار می آید به طوری که در تمام سال می توان به این میوه دست یافت. آخرین گونه آن وقتی رسیده و خوب خواهد شد که مدتی در زمستان، در سقف خانه ها و انبارهای خشک و خنک آویزان نگهداشته شود، در اصفهان، برنج، گندم، جو، جو سیاه و یولاف ذرت، فراوان و ارزان است.

منابع طبیعی و محصولات اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

حیوانات اهلی در اصفهان

نژاد گوسفند اینجا، خوب است، و گوشت آن خیلی چرب می باشد. دنبه گوسفندان بزرگ و آویزان و تا زمین کشیده می شود و درازی و پهنای آنها برابر است. این دنبه فشرده ای از چربی می باشد که آن را آب کرده و برای روشن کردن چراغ به کار می برند. ثروتمندان از گوشت آنها نمی خورند، شاید از نظر مذهبی مانعی داشته باشد، یا اینکه برای تندرستی خوب نباشد. می گویند در گرمای خشک، موجب بیماریهای جگر و بروز صفرا، می شود. اما مردم کم درآمد از آن غذا درست میکنند ولی در تابستان ها کمتر خورده می شود.

منابع طبیعی و محصولات اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

مرغان و پرندگان و شکار

در اسپاهان پرندگان خوب و خوراکی فراوان است. در این شهر مرغان تخمگذار خیلی درشت تر و فربه تر از آنچه دیده بودم، پرورش می یابد. این مرغان گوشتشان سیاه رنگ است. در ایران شکار همگانی است و متأسفانه مردم، در از بین بردن پرندگان مفید، غمی به خود راه نمی دهند شکار خرگوش در اصفهان برای فروش به اروپائیان است. ارمنی ها هم مانند مسلمانان معمولا خرگوش نمی خورند. در بخش های اطراف این شهر قرقاول دیده نمی شود، اما کبک فراوان است و گونه ای از آن بسیار درشت بوده و پرهای زیبایی دارد که در اروپا دیده نمی شود. کوهستان ها پر از گوزن شاخ پهن است، شیر یافت نمی شود، پلنگ فروان است. گراز اگر چه خیلی درشت است اما خطر ندارد. این حیوان خسارات زیادی به کشت زارها وارد می کنند و اگر آن را شکار می کنند برای جلوگیری از خرابکاری و زیان است، نه برای خوردن.

منابع طبیعی و محصولات اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

پارچه و قماش در اصفهان

انگلیسی ها و هلندی ها در شهر اصفهان هر کدام دارای تجارت خانه ای بوده اند و مسئول واردات قماش و پارچه هلندی، چینی، داروها و ادویه های هندی و دیگر کالاهای خارجی به ایران بودند. این تاجران بیگانه در زمان های قبل سود های زیادی از فروش کالاهای خود در ایران می بردند ولی امروزه به علت فقر و بدبختی حاکم بر کشور، که در اثر حمله های متعدد به ایران رخ داده، اوضاع مانند قبل نیست و مردم به سختی خوراک روزانه خود را به دست می آورند.

منابع طبیعی و محصولات اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

تور مشهد

تور کیش

تور مشهد

بازدید : 1
چهارشنبه 1 خرداد 1398 زمان : 13:27

بناهای مهم و ارزشمند اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

بناهای مهم و ارزشمند اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

دکان و بازار

دکان ها و دهنه های تاجران و صنعتگران اصفهان در بازار قرار دارد. معماری بازارها به شکل کوچه های سر بسته و طاق داری است که بر فراز گنبدهای آن روزنه ای قرار دارد که از آن نور به داخل بازار می آید. در بازار علاوه بر پارچه های معمولی و بافته شده از زر و بافته شده از نخ نقره ای، گلابتون، سنگ های قیمتی و گران بها، فیروزه، الماس، یاقوت، زمرد و غیره به فروش می رسد که بسیاری از آنها را نیز تور اصفهان مرداد 98 از خارج وارد می کنند.

بناهای مهم و ارزشمند اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

محله ها و میدان ها

در محله های اسپاهان، میدان های فروش اسب، غلات و میوه جات درست کرده اند. میدان شاه، بسیار زیبا و منظم و بزرگ است و در هیچ کشوری در دنیا، مانند آن را ندیده ام، عالی قاپو (کاخ شاهان) را در یک سمت آن با آجر ساخته اند، بسیار زیبا و بلند و با گنجایش است. چون از مدت ها پیش کسی در آن سکونت نداشته، رو به خرابی رفته است. هیچ چیز و هیچ جا را زیباتر از تالار پذیرایی شاهان ندیدم. این تالار هم کف ساختمان و خیلی بزرگ است. چند قطعه فرش زیبا و گلیم و چند پیکره نقاشی شده که مطلوب ذوق و سلیقه اروپائیان است در آن باقیمانده که مراسم پذیرایی از فرستادگان کشورها را نشان می دهد. تا آنجا که توانستم داوری کنم این نقاشیها یا کار هنرمندان اروپایی است و یا به پیروی از سبک آنها کشیده شده است. برای رسیدن به تالار بزرگ، از ایوان و یا از تالار دیگری که سقف آن وسیله چهل پایه چوبی که روی آنها نقاشی شده و آئینه کاری آن می درخشد، باید گذشت. ایرانیان اینگونه هنرها را می پسندند.

بناهای مهم و ارزشمند اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

کمی دورتر، در سمت دیگر میدان، مسجدشاه را ساخته اند. این مسجد بزرگ و قشنگ است و در ورودی آن نقره ای و زیبا است و حیاط بزرگی دارد. در اسپاهان مساجد - کاروانسراها و حمام های پاک و خوب فراوان است. در کارخانه های مهمات سازی اسلحه های شاهی خوب می سازند. شاهان گذشته، همیشه آرایش خانه خود را با کتابخانه سلطنتی که در خزانه های سلطنتی ایجاد می شد، حفظ می کردند. ضرابخانه پیوسته سکه می زند، پارچه های زربفت، طلاکاری و ابریشمی گیلان با کوشش زیاد بافته می شود چرم اصفهان بسیار عالی است که بیشتر آنها از پوست خر، به دست می آید و از آنها کفش می سازند. تور اصفهان شهریور 98 (چرم ساغری)

بناهای مهم و ارزشمند اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

ورود به شهر اصفهان

وقتی به اسپاهان رسیدیم به خانه میرزا شفیع رفتم، منزلش تا اندازه ای بزرگ است و در زمان نادر شاه به دارائیش افزوده شد. این پادشاه در برابر خدمات وی، پاداش به او داده است، و در زمان ورود من به اصفهان او ادب و نزاکت را تا به آنجا کشانید که می خواست تمام مدتی را که در این شهر هستم در خانه او به سر برم. بسیار سپاسگزار شدم و چهار روز نزد او ماندم تا اسباب کار خود را مرتب کنم. سرپرست فرقه مذهبیون مسیحی به نام کا پوسین در اصفهان خانه ای داشت، نزد من می آمد و خانه ای در اختیارم گذارد و من هم پذیرفتم.

بناهای مهم و ارزشمند اصفهان از دیدگاه سیاح خارجی: ژان اوتر فرانسوی

چهارباغ

پس از چند روز هر دو سفیر کبیر (ترکیه و ایران به پایتخت رسیدند. آنها را در سمت چهارباغ جای دادند، چهارباغ خیابان بزرگی است که از دروازه شهر آغاز می شود و به پل بزرگ سنگی اسی و سه پل ) می پیوندد، درختان چنار، به آن زیبایی داده و زمین های دو طرف گل کاری شده است. آبی که از وسط آن می گذرد، در مسیر خود در چند حوضچه می ریزد. روی هم رفته جای بسیار شاد و دلنوازی ساخته شده تور اصفهان و یکی از گردشگاهای بی نظیر به شمار می رود.

تور کیش

تور مشهد

تور کیش

بازدید : 1
چهارشنبه 1 خرداد 1398 زمان : 13:21

پل خواجو در اصفهان

پل خواجو در اصفهان

یکی از شهرهای توریستی و تاریخی و پرجمعیت ایران شهر اصفهان است که در مرکز کشور واقع شده است و به عنوان سومین شهر پرجمعیت ایران شناخته می شود. این شهر به علت وسعت و جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوانی که دارد در بین مردم به نصف جهان شهرت یافته است و بسیای از آثار تاریخی موجود در آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پل خواجو در اصفهان

گفتنی است که شهر اصفهان در زمان حکمرانی سلسله ی صفویان، پایتخت ایران شده است و در آن زمان رونق زیادی گرفته است. به همین علت است که قدمت بیشتر آثار تاریخی موجود در اصفهان به دوره ی صفویه برمی گردد. یکی از این جاذبه های گردشگری، پل خواجو است که بر روی زاینده رود قرار دارد. در اصفهان پل های زیادی وجود دارند که دو سوی زاینده رود را به هم متصل می کنند، اما پل خواجو قطعا یکی از زیباترین پل های شهر اصفهان است تور اصفهان. گفتنی است نام این پل در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

پل خواجو در اصفهان

بر طبق اسناد تاریخی پل خواجو در سال 1060 هجری قمری به دستور شاه عباس دوم که یکی از شاهان صفوی است، ساخته شده است و یکی از زیباترین پل های جهان در عصر خود بوده است. این پل در واقع محلی برای گذر بوده است و ساختمان وسطی آن نیز که شاه نشین نام دارد، محلی برای اقامت موقت شاه بوده است. بارها در کتب تاریخی ذکر شده است که پل خواجو در جشن های مختلف آذین بندی می شده است و مردم تور اصفهان تابستان 98 در کنار آن به شادی می پرداخته اند. بنابرین می توان گفت که این پل چه در زمان گذشته و چه در زمان حال، محلی برای گردهمایی مردم بوده است. امروزه نیز با این که در اکثر اوقات آبی در زاینده رود وجود ندارد، مردم شب ها در کنار پل خواجو جمع می شوند و به ساز و آوازی که معمولا در نزدیکی پل برپاست گوش فرا می دهند.

پل خواجو در اصفهان

یکی از ویژگی های منحصر به فرد پل خواجو، راز و رمزهایی است که در معماری این بنا وجود دارد. عرض این پل 12 متر و طولش به 132.5 متر می رسد و در ساخت آن شگفتی های بسیاری وجود دارد. از جمله ی این شگفتی ها می توان به مصالح مورد استفاده در ساخت پل، شکل آن ها، پی پل و محاسبات دقیقی که برای تحمل نیروی آب انجام شده است، اشاره کرد. همه ی این موارد بوده است که باعث شده پل خواجو در سال های طولانی آسیبی نبیند و در اثر فشار آب و استفاده های مکرر در طول قرن های زیاد از بین نرود. به همین دلیل است که کارشناسان پل خواجو را نقطه ی اوج هنر و صنعت پل سازی در ایران می دانند و هوش و مهارت سرشار معمار آن را مثال می زنند.

پل خواجو در اصفهان

علاوه بر ویژگی های منحصر به فرد سازه ی پل خواجو، ویژگی های ظاهری خاصی نیز در این پل رعایت شده است که از جمله ی آن ها می توان به رعایت اصول تقارن و تناسب در این پل اشاره کرد. علاوه بر این طراحی ظاهر پل به گونه ای است که از بالا شبیه به یک عقاب به نظر می رسد که پرهای خود را بر روی رودخانه ی زاینده رود گشوده است. از طرفی گفته می شود که اگر از طبقه ی پایین پل و زاویه ی 39 درجه نسبت به افق به بنای پل تور اصفهان تیر 98 نگاهی بیندازید، شمعی را با اشک های آن مشاهده خواهید کرد.

پل خواجو در اصفهان

از دیگر ویژگی های خاص و مهم پل خواجو می توان به این موضوع اشاره کرد که این پل در مواقع لزوم می تواند به سد تبدیل شود و عملیات خاصی برای تبدیل پل خواجو به سد وجود دارد. در این صورت دریاچه ای در پشت سد جمع می شده است که چشم انداز زیبایی داشته است و محلی برای قایقرانی نیز به شمار می رفته است. گفته می شود که در این زمان ها شاه و بزرگان و امیران وی در قسمت شاه نشین پل که در وسط آن قرار دارد، اقامت می کرده اند و به تماشای قایقرانی می نشسته اند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در اصل پل خواجو بر روی خرابه هایی از پلی که به دوره ی تیموری مربوط بوده است، بنا شده است. در آن زمان نام آن پل حسن بیک بوده است و بعدها شاه عباس دوم دستور ساخت پلی با عظمت را به جای پل حسن بیک می دهد.

پل خواجو در اصفهان

تور مشهد

تور کیش

تور مشهد

تعداد صفحات : 25

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 254
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 17
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 18
 • بازدید ماه : 18
 • بازدید سال : 47
 • بازدید کلی : 542
 • کدهای اختصاصی